
















Unity Alabaster Chandelier
Handcrafted Brilliance for Your Home!
The Unity Circular Alabaster Chandelier showcases the subtle elegance of rare white alabaster. Minutely handcrafted and equipped with a modern electric system, its gentle glow enhances the stone's natural beauty.
The precious brass finish enriches the metal frame, making it a stunning centerpiece for any room. Compatible with common wall switches, this chandelier features a 59" adjustable hanging height cable that can be extended upon request.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Handcrafted white alabaster
- Precious brass finish
- Compatible with common wall switches
- 59" adjustable hanging height cable
- Extendable cable upon request
- Gentle, ambient lighting
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Ceiling Plate Size: | 13cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | Max 15W |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 150cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Hardwired |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 4500k |
| Lighting Area Coverage: | 15-30 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Brass, Alabaster |
| Switch Type: | Touch On/Off Switch |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 110-240V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!
Original: $949.00
-65%$949.00
$332.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Handcrafted Brilliance for Your Home!
The Unity Circular Alabaster Chandelier showcases the subtle elegance of rare white alabaster. Minutely handcrafted and equipped with a modern electric system, its gentle glow enhances the stone's natural beauty.
The precious brass finish enriches the metal frame, making it a stunning centerpiece for any room. Compatible with common wall switches, this chandelier features a 59" adjustable hanging height cable that can be extended upon request.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Handcrafted white alabaster
- Precious brass finish
- Compatible with common wall switches
- 59" adjustable hanging height cable
- Extendable cable upon request
- Gentle, ambient lighting
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Ceiling Plate Size: | 13cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | Max 15W |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 150cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Hardwired |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 4500k |
| Lighting Area Coverage: | 15-30 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Brass, Alabaster |
| Switch Type: | Touch On/Off Switch |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 110-240V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!





















