


















Sadaf Luxury Shell Chandelier
Enjoy Radiant Reflections, Inspired by Nature!
Brings the beauty of nature into your home with its Sadaf Luxury Shell Chandelier. Made of mother-of-pearl, the chandelier’s reflective discs cascade from a metal frame, spreading light in a soft, warm manner that adds a unique touch to any space.
Combining light, movement, and sound, this chandelier isn’t just a source of illumination; it’s a statement piece. Perfect for living rooms, dining rooms, and bedrooms.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Mother-of-pearl discs for soft, reflective lighting
- Gold and chrome accents for a sophisticated look
- Airy design complements any space
- Perfect for living rooms, dining rooms, and bedrooms
- Bright yet warm light output for any occasion
- Harmonizes light, movement, and sound
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Ceiling Plate Size: | 12cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 150cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Cord Pendant |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 6000k |
| Lighting Area Coverage: | 5-10 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Stainless steel and K9 Crystals |
| Number of light sources: | 4 |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 110-220V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!
Shell Chandelier Gold Chrome Restaurant Living



Original: $800.00
-65%$800.00
$280.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enjoy Radiant Reflections, Inspired by Nature!
Brings the beauty of nature into your home with its Sadaf Luxury Shell Chandelier. Made of mother-of-pearl, the chandelier’s reflective discs cascade from a metal frame, spreading light in a soft, warm manner that adds a unique touch to any space.
Combining light, movement, and sound, this chandelier isn’t just a source of illumination; it’s a statement piece. Perfect for living rooms, dining rooms, and bedrooms.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Mother-of-pearl discs for soft, reflective lighting
- Gold and chrome accents for a sophisticated look
- Airy design complements any space
- Perfect for living rooms, dining rooms, and bedrooms
- Bright yet warm light output for any occasion
- Harmonizes light, movement, and sound
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Ceiling Plate Size: | 12cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 150cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Cord Pendant |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 6000k |
| Lighting Area Coverage: | 5-10 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Stainless steel and K9 Crystals |
| Number of light sources: | 4 |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 110-220V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!
Shell Chandelier Gold Chrome Restaurant Living
























