







Trafalgar Marble Pendant Lights
Transform Your Space with Trafalgar Nordic Marble Copper LED Pendant Lights
Illuminate your space with the Trafalgar Nordic Marble Copper LED Pendant Lights. These lights blend marble and copper for a sophisticated look and use energy-efficient LED bulbs for soft, ambient lighting. They're perfect for dining rooms, bedrooms, sitting areas, and clubs, adding a modern touch to any decor. Built with durable materials, these lights promise both style and functionality, ensuring lasting quality wherever you place them.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Sleek and modern aesthetic.
- Energy-efficient LED bulbs.
- Ideal for various living spaces.
- Durable materials for lasting quality.
- Sophisticated marble and copper design.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- Small - 4.7" x 9.0" / 12 x 23cm
- Large - 4.7" x 12.2" / 12 x 31cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 30-130Watts |
| Installation | Cord Pendant |
| Cord Length | 100cm |
| Lighting Area | 5-10 SM |
| Item Type | Pendant Lights |
| Finish | Brushed Nickel |
| Style | Modern |
| Material | Marble |
| Light Source | LED bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transform Your Space with Trafalgar Nordic Marble Copper LED Pendant Lights
Illuminate your space with the Trafalgar Nordic Marble Copper LED Pendant Lights. These lights blend marble and copper for a sophisticated look and use energy-efficient LED bulbs for soft, ambient lighting. They're perfect for dining rooms, bedrooms, sitting areas, and clubs, adding a modern touch to any decor. Built with durable materials, these lights promise both style and functionality, ensuring lasting quality wherever you place them.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Sleek and modern aesthetic.
- Energy-efficient LED bulbs.
- Ideal for various living spaces.
- Durable materials for lasting quality.
- Sophisticated marble and copper design.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- Small - 4.7" x 9.0" / 12 x 23cm
- Large - 4.7" x 12.2" / 12 x 31cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 30-130Watts |
| Installation | Cord Pendant |
| Cord Length | 100cm |
| Lighting Area | 5-10 SM |
| Item Type | Pendant Lights |
| Finish | Brushed Nickel |
| Style | Modern |
| Material | Marble |
| Light Source | LED bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!





















