




Kingii Marbled Ceramic Dome Bathroom Pendant Light 20cm IP44
The Kingii Marbled Ceramic Dome Bathroom Pendant Light is a meticulously crafted lighting fixture with an elegant dome shape and marbled finish. Designed for moisture-prone areas like bathrooms, it also suits kitchen islands and other spaces. Its versatile marbled design complements both refined and rustic home settings and enhances commercial spaces. With a brass lamp holder available in five finishes, it effortlessly adds sophistication to diverse interiors.
Note: Lights are sold individually and not in pairs

Features:
- Elegant dome shape with a stylish marbled finish
- IP44-rated, suitable for moisture-prone environments
- Versatile design for various interior settings
- Brass lamp holder available in multiple finishes
- Suitable for small cozy spaces or above kitchen islands

Specifications:
| Feature | Details |
|---|---|
| Product Type | Pendant Light |
| Material | Brass, Ceramic, Glass |
| IP Rating | IP44 |
| Light Bulb Base | E27 |
| Max Wattage | 6.5W LED |
| Number of Bulbs Required | 1 |
| Diameter | 20cm / 7.87'' |
| Height | 20cm / 7.87'' |
| Cable/Chain Length | 100cm |
| Ceiling Rose | MLWB01 (10cm Diameter) |
| Ceramic Shade Code | MLCS035 |
| Glass Code | GLWP01 (Read Terms) |
| Voltage | 110v/120v or 220v/240v |
| Protection Class | Class II |
| Lead Time | 2-3 Weeks |
| Product Weight | 1.2 kg / 2.6 lb |
Original: $519.00
-65%$519.00
$181.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Kingii Marbled Ceramic Dome Bathroom Pendant Light is a meticulously crafted lighting fixture with an elegant dome shape and marbled finish. Designed for moisture-prone areas like bathrooms, it also suits kitchen islands and other spaces. Its versatile marbled design complements both refined and rustic home settings and enhances commercial spaces. With a brass lamp holder available in five finishes, it effortlessly adds sophistication to diverse interiors.
Note: Lights are sold individually and not in pairs

Features:
- Elegant dome shape with a stylish marbled finish
- IP44-rated, suitable for moisture-prone environments
- Versatile design for various interior settings
- Brass lamp holder available in multiple finishes
- Suitable for small cozy spaces or above kitchen islands

Specifications:
| Feature | Details |
|---|---|
| Product Type | Pendant Light |
| Material | Brass, Ceramic, Glass |
| IP Rating | IP44 |
| Light Bulb Base | E27 |
| Max Wattage | 6.5W LED |
| Number of Bulbs Required | 1 |
| Diameter | 20cm / 7.87'' |
| Height | 20cm / 7.87'' |
| Cable/Chain Length | 100cm |
| Ceiling Rose | MLWB01 (10cm Diameter) |
| Ceramic Shade Code | MLCS035 |
| Glass Code | GLWP01 (Read Terms) |
| Voltage | 110v/120v or 220v/240v |
| Protection Class | Class II |
| Lead Time | 2-3 Weeks |
| Product Weight | 1.2 kg / 2.6 lb |





















