




















Royal Radiance Chandelier
Enhance your home with elegant lighting.
The Royal Radiance Chandelier features high-quality grey crystals in a stylish cascading design. Available in multiple sizes, it adds a touch of elegance to your dining room, living room, or bedroom. The chandelier is easy to install with the included hardware and beautifully reflects light. Perfect for anyone looking to add a bit of sophistication to their home.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Available in various convenient sizes.
- Ideal for dining rooms, and living rooms.
- Suitable for bedrooms and other spaces.
- Easy installation with included hardware.
- Beautifully reflects and disperses light.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- 11.8" x 33.8" / 30 x 86cm
- 11.8" x 39.3" / 30 x 100cm
- 11.8" x 49.2" / 30 x 125cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 120W |
| Cord Length | 50cm |
| Body Material | Iron |
| Is Bulbs Included | No |
| Item Type | Chandeliers |
| Shade Type | Crystal |
| Light Source | LED bulbs |
| Switch Type | None |
| Base Type | E14 |
| Finish | Iron |
| Installation Type | Semi-flush Mount |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 3 Years |
| Voltage | AC 85~265V |
| Certification | CCC |
| Dimmable | Upon Request |
| Power Source | AC |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!
Original: $1,730.00
-65%$1,730.00
$605.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enhance your home with elegant lighting.
The Royal Radiance Chandelier features high-quality grey crystals in a stylish cascading design. Available in multiple sizes, it adds a touch of elegance to your dining room, living room, or bedroom. The chandelier is easy to install with the included hardware and beautifully reflects light. Perfect for anyone looking to add a bit of sophistication to their home.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Available in various convenient sizes.
- Ideal for dining rooms, and living rooms.
- Suitable for bedrooms and other spaces.
- Easy installation with included hardware.
- Beautifully reflects and disperses light.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- 11.8" x 33.8" / 30 x 86cm
- 11.8" x 39.3" / 30 x 100cm
- 11.8" x 49.2" / 30 x 125cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 120W |
| Cord Length | 50cm |
| Body Material | Iron |
| Is Bulbs Included | No |
| Item Type | Chandeliers |
| Shade Type | Crystal |
| Light Source | LED bulbs |
| Switch Type | None |
| Base Type | E14 |
| Finish | Iron |
| Installation Type | Semi-flush Mount |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 3 Years |
| Voltage | AC 85~265V |
| Certification | CCC |
| Dimmable | Upon Request |
| Power Source | AC |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!





















