



















The Minimal Bar Lamp
Upgrade your space with modern elegance.
Enhance your home décor with our Minimal Bar Lamp, a sleek and modern addition made from premium aluminum with a nickel finish. This linear chandelier blends classic and contemporary design seamlessly, perfect for brightening up main rooms like kitchens or dining areas. Its Nordic-inspired style adds understated elegance to any living space.
FEATURES:
- Sleek and modern linear chandelier design.
- Blends classic and contemporary aesthetics.
- Nordic-inspired, enhancing living space style.
- Provides stylish and functional illumination.
- Versatile lighting for various room settings.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- 1.3" x 31.4" / 3.5 x 80cm
- 1.3" x 47.2" / 3.5 x 120cm
- 1.3" x 59" / 3.5 x 150cm
- 1.3" x 78.7" / 3.5 x 200cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 24W |
| Cord Length | 150cm |
| Shade Type | Shadeless |
| Finish | Iron |
| Body Material | Aluminum |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Item Type | Pendant Lights |
| Light Source | LED bulbs |
| Installation Type | Cord Pendant |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 3 Years |
| Voltage | AC 85~265V |
| Certification | CCC |
| Dimmable | Upon Request |
| Power Source | AC |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!
Original: $560.00
-65%$560.00
$196.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Upgrade your space with modern elegance.
Enhance your home décor with our Minimal Bar Lamp, a sleek and modern addition made from premium aluminum with a nickel finish. This linear chandelier blends classic and contemporary design seamlessly, perfect for brightening up main rooms like kitchens or dining areas. Its Nordic-inspired style adds understated elegance to any living space.
FEATURES:
- Sleek and modern linear chandelier design.
- Blends classic and contemporary aesthetics.
- Nordic-inspired, enhancing living space style.
- Provides stylish and functional illumination.
- Versatile lighting for various room settings.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- 1.3" x 31.4" / 3.5 x 80cm
- 1.3" x 47.2" / 3.5 x 120cm
- 1.3" x 59" / 3.5 x 150cm
- 1.3" x 78.7" / 3.5 x 200cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 24W |
| Cord Length | 150cm |
| Shade Type | Shadeless |
| Finish | Iron |
| Body Material | Aluminum |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Item Type | Pendant Lights |
| Light Source | LED bulbs |
| Installation Type | Cord Pendant |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 3 Years |
| Voltage | AC 85~265V |
| Certification | CCC |
| Dimmable | Upon Request |
| Power Source | AC |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!



















