























The Fishbone
Modern elegance with customizable lighting options.
Brighten up your space with The Fishbone Chandelier, a stylish and modern light fixture made from high-quality aluminum. It holds up to 40 bulbs in adjustable E26/E27 bases, allowing you to set them at different angles. With a remote control, you can easily dim the lights to create the perfect mood, using 110-240V power. Choose from white or warm light to fit your room's vibe. Ideal for spaces between 15㎡ and 30㎡, it comes with a 1-meter adjustable cord and requires semi-flush mount installation.
FEATURES:
- Customizable angles for unique lighting.
- Dimmable feature with remote control.
- Operates on 110-240V power supply.
- Includes 1-meter adjustable cord.
- Requires semi-flush mount installation.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- 10heads 18.5" x 18.8" / 47 x 48cm
- 20heads 18.5" x 40.1" / 47 x 102cm
- 30heads 18.5" x 57" / 47 x 145cm
- 40heads 18.5" x 74.8" / 47 x 190cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 50-200W |
| Cord Length | 200cm |
| Shade Type | Shadeless |
| Finish | Polished Steel |
| Body Material | Aluminum |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Item Type | Chandeliers |
| Light Source | LED bulbs |
| Installation Type | Semi-Flush Mount |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 3 Years |
| Voltage | AC 85~265V |
| Certification | CCC |
| Dimmable | Upon Request |
| Power Source | AC |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!
Original: $709.00
-65%$709.00
$248.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Modern elegance with customizable lighting options.
Brighten up your space with The Fishbone Chandelier, a stylish and modern light fixture made from high-quality aluminum. It holds up to 40 bulbs in adjustable E26/E27 bases, allowing you to set them at different angles. With a remote control, you can easily dim the lights to create the perfect mood, using 110-240V power. Choose from white or warm light to fit your room's vibe. Ideal for spaces between 15㎡ and 30㎡, it comes with a 1-meter adjustable cord and requires semi-flush mount installation.
FEATURES:
- Customizable angles for unique lighting.
- Dimmable feature with remote control.
- Operates on 110-240V power supply.
- Includes 1-meter adjustable cord.
- Requires semi-flush mount installation.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- 10heads 18.5" x 18.8" / 47 x 48cm
- 20heads 18.5" x 40.1" / 47 x 102cm
- 30heads 18.5" x 57" / 47 x 145cm
- 40heads 18.5" x 74.8" / 47 x 190cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 50-200W |
| Cord Length | 200cm |
| Shade Type | Shadeless |
| Finish | Polished Steel |
| Body Material | Aluminum |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Item Type | Chandeliers |
| Light Source | LED bulbs |
| Installation Type | Semi-Flush Mount |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 3 Years |
| Voltage | AC 85~265V |
| Certification | CCC |
| Dimmable | Upon Request |
| Power Source | AC |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!



















