





















NYRA Tassel Chandelier
Illuminate Your Space with the Long Tassel Chain Chandelier
Light up your space with the Long Tassel Chain Chandelier, adding a touch of Nordic elegance and warmth. It's perfect for any room, from bedrooms to living areas. With its timeless design and pearl-like beads, it brings a hint of luxury and charm. This chandelier is built to last and will enhance your home decor with its stylish look and inviting glow. It's a great choice to brighten up your space with both style and functionality.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Easy to install and maintain.
- Warm and inviting glow for any room.
- Elegant Nordic design with pearl-like beads.
- Perfect for bedrooms, living rooms, and more.
- Durable construction ensures long-lasting use.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- Gold - 39.3" x 13.7" / 100 x 35cm
- Gold - 47.2" x 13.7" / 120 x 35cm
- Gold - 59.0" x 13.7" / 150 x 35cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 70W max |
| Installation | Cord Pendant |
| Cord Length | 150CM |
| Lighting Area | 15-30 SM |
| Item Type | Pendant Lights |
| Material | Aluminum, Crystal |
| Style | Modern |
| Base Type | E27 |
| Finish | Polished Chrome |
| Switch Type | Knob switch |
| Light Source | LED bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!
Original: $1,210.00
-65%$1,210.00
$423.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate Your Space with the Long Tassel Chain Chandelier
Light up your space with the Long Tassel Chain Chandelier, adding a touch of Nordic elegance and warmth. It's perfect for any room, from bedrooms to living areas. With its timeless design and pearl-like beads, it brings a hint of luxury and charm. This chandelier is built to last and will enhance your home decor with its stylish look and inviting glow. It's a great choice to brighten up your space with both style and functionality.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Easy to install and maintain.
- Warm and inviting glow for any room.
- Elegant Nordic design with pearl-like beads.
- Perfect for bedrooms, living rooms, and more.
- Durable construction ensures long-lasting use.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- Gold - 39.3" x 13.7" / 100 x 35cm
- Gold - 47.2" x 13.7" / 120 x 35cm
- Gold - 59.0" x 13.7" / 150 x 35cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 70W max |
| Installation | Cord Pendant |
| Cord Length | 150CM |
| Lighting Area | 15-30 SM |
| Item Type | Pendant Lights |
| Material | Aluminum, Crystal |
| Style | Modern |
| Base Type | E27 |
| Finish | Polished Chrome |
| Switch Type | Knob switch |
| Light Source | LED bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!





















