















Kade Chandelier
Transform your space with dazzling elegance.
This beautiful chandelier has rainfall crystals that sparkle from every angle. It's perfect for any room, like your living room, dining area, bedroom, or even a hotel or studio. You can choose between white light, warm light, or natural light to set the right mood for any occasion.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Sparkling rainfall crystals catch light beautifully.
- High-end luxury design for elegance.
- Ideal for home or commercial spaces.
- Three light options for any mood.
- Perfect for living or dining rooms.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT):
- 11.8" x 31.5" / 30cm x 80cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 16-20W |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Material | Stainless Steel |
| Switch Type | None |
| Lighting Area | 15-30SM |
| Base Type | E14 |
| Installation Type | Surface mounted |
| Light Source | LED Bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 3 Years |
| Voltage | AC 85~265V |
| Certification | CCC |
| Dimmable | Upon Request |
| Power Source | AC |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!
Original: $1,600.00
-65%$1,600.00
$560.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transform your space with dazzling elegance.
This beautiful chandelier has rainfall crystals that sparkle from every angle. It's perfect for any room, like your living room, dining area, bedroom, or even a hotel or studio. You can choose between white light, warm light, or natural light to set the right mood for any occasion.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Sparkling rainfall crystals catch light beautifully.
- High-end luxury design for elegance.
- Ideal for home or commercial spaces.
- Three light options for any mood.
- Perfect for living or dining rooms.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT):
- 11.8" x 31.5" / 30cm x 80cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 16-20W |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Material | Stainless Steel |
| Switch Type | None |
| Lighting Area | 15-30SM |
| Base Type | E14 |
| Installation Type | Surface mounted |
| Light Source | LED Bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 3 Years |
| Voltage | AC 85~265V |
| Certification | CCC |
| Dimmable | Upon Request |
| Power Source | AC |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!





















