







Marianne Chandelier
Elegant chandelier with high-end crystals.
Brighten up your home with our Modern Oval Design Brushed Gold Crystal Chandelier. Made with high-quality K9 crystals and a strong stainless steel frame, this chandelier adds a touch of luxury to any room. Its detailed craftsmanship makes it a stunning centerpiece for living rooms, dining areas, or entryways.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Adds a touch of luxury effortlessly.
- Perfect for living rooms or dining areas.
- High-quality K9 crystals for brilliance.
- Brushed gold finish for elegance.
- Strong stainless steel frame durability.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT):
- 43.3" x 15.7"/ 110cm x 40cm
- 35.4" x 15.7" / 90cm x 40cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 80W |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Material | Crystal |
| Switch Type | Touch On/Off |
| Lighting Area | 15-30SM |
| Base Type | G9 |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Light Source | LED Bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 3 Years |
| Voltage | AC 85~265V |
| Certification | CCC |
| Dimmable | Upon Request |
| Power Source | AC |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant chandelier with high-end crystals.
Brighten up your home with our Modern Oval Design Brushed Gold Crystal Chandelier. Made with high-quality K9 crystals and a strong stainless steel frame, this chandelier adds a touch of luxury to any room. Its detailed craftsmanship makes it a stunning centerpiece for living rooms, dining areas, or entryways.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Adds a touch of luxury effortlessly.
- Perfect for living rooms or dining areas.
- High-quality K9 crystals for brilliance.
- Brushed gold finish for elegance.
- Strong stainless steel frame durability.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT):
- 43.3" x 15.7"/ 110cm x 40cm
- 35.4" x 15.7" / 90cm x 40cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 80W |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Material | Crystal |
| Switch Type | Touch On/Off |
| Lighting Area | 15-30SM |
| Base Type | G9 |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Light Source | LED Bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 3 Years |
| Voltage | AC 85~265V |
| Certification | CCC |
| Dimmable | Upon Request |
| Power Source | AC |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!





















