


















Inigo Marble Alabaster Hanging Lamps
Shine Bright, Shine Modern, Shine Inigo
Sleek style meets modern elegance in the Inigo Marble Alabaster Hanging Lamps. Perfect for any contemporary space, this versatile one-light pendant seamlessly fits dining rooms, kitchens, and living areas. Reflecting a mix of farmhouse, urban, and industrial motifs, it offers simplicity with a sophisticated touch. Crafted from marble and iron, you can customize its size, finish color, number of light sources, and hanging wire length to suit your style.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Sleek, modern design
- Versatile for various interior styles
- Customizable size and finish
- One-light pendant
- Crafted from marble and iron
- Adjustable hanging wire length
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | 30 x 15cm |
| Ceiling Plate Size: | 12cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 200cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Flush Mount |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 4500k |
| Lighting Area Coverage: | 15-30 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Marble and Iron |
| Base Type: | Wedge |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 90-260V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!



Original: $459.00
-65%$459.00
$160.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Shine Bright, Shine Modern, Shine Inigo
Sleek style meets modern elegance in the Inigo Marble Alabaster Hanging Lamps. Perfect for any contemporary space, this versatile one-light pendant seamlessly fits dining rooms, kitchens, and living areas. Reflecting a mix of farmhouse, urban, and industrial motifs, it offers simplicity with a sophisticated touch. Crafted from marble and iron, you can customize its size, finish color, number of light sources, and hanging wire length to suit your style.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Sleek, modern design
- Versatile for various interior styles
- Customizable size and finish
- One-light pendant
- Crafted from marble and iron
- Adjustable hanging wire length
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | 30 x 15cm |
| Ceiling Plate Size: | 12cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 200cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Flush Mount |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 4500k |
| Lighting Area Coverage: | 15-30 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Marble and Iron |
| Base Type: | Wedge |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 90-260V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!
























