

















Ritz Oval Chandelier
Illuminate Your Space with Our Creative Art Long Restaurant Crystal Chandelier
Brighten up your space with our Creative Art Long Restaurant Crystal Chandelier. It's designed to add style and light to any room, giving it a classy touch. The chandelier has 16-strip shades that make a cool geometric pattern, catching your eye whether it's on or off. It gives off a soft, even light that makes your room feel cozy and inviting. Perfect for bedrooms, offices, living rooms, and dining areas, it fits well with different decor styles.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- High-quality crystals for durability.
- Soft, uniform light for a cozy ambiance.
- Versatile: perfect for various rooms and styles.
- Stunning geometric pattern with 16-strip shades.
- Meticulous craftsmanship ensures long-lasting beauty.
DIMENSIONS:
- 35.4" x 9.0" / 90 x 23cm
- 47.2" x 9.0" / 120 x 23 cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 125 to 187W |
| Chain length | 100cm(Customisable) |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Item Type | Pendant Lights |
| Material | Glass Stone |
| Lampshade Color | White |
| Finish | iron |
| Base Type | E14 |
| Number of light sources | 8 |
| Lighting Area | 10-15square meters |
| Switch Type | Touch On/Off Switch |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
Got a further question? Message Us!
Original: $1,210.00
-65%$1,210.00
$423.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate Your Space with Our Creative Art Long Restaurant Crystal Chandelier
Brighten up your space with our Creative Art Long Restaurant Crystal Chandelier. It's designed to add style and light to any room, giving it a classy touch. The chandelier has 16-strip shades that make a cool geometric pattern, catching your eye whether it's on or off. It gives off a soft, even light that makes your room feel cozy and inviting. Perfect for bedrooms, offices, living rooms, and dining areas, it fits well with different decor styles.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- High-quality crystals for durability.
- Soft, uniform light for a cozy ambiance.
- Versatile: perfect for various rooms and styles.
- Stunning geometric pattern with 16-strip shades.
- Meticulous craftsmanship ensures long-lasting beauty.
DIMENSIONS:
- 35.4" x 9.0" / 90 x 23cm
- 47.2" x 9.0" / 120 x 23 cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 125 to 187W |
| Chain length | 100cm(Customisable) |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Item Type | Pendant Lights |
| Material | Glass Stone |
| Lampshade Color | White |
| Finish | iron |
| Base Type | E14 |
| Number of light sources | 8 |
| Lighting Area | 10-15square meters |
| Switch Type | Touch On/Off Switch |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
Got a further question? Message Us!





















