




Travertine Round Wabi Pendants
Elegant cement chandelier with modern flair.
The Travertine Lights are a beautiful addition to any home, adding an elegant and modern touch. Made from cement, this chandelier has a unique, industrial-inspired look that stands out. The hanging light design brings a sense of style and creates a cozy, welcoming atmosphere in your living room. Its versatile style fits well with many home décor themes, whether modern, rustic, or eclectic.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Creates a warm, inviting atmosphere.
- Black cord, Warm light
- Made from durable cement material.
- Adds sophistication to any space.
- Eye-catching focal point for homes.
- Versatile style suits different interiors.
DIMENSIONS:
- 17 x 10cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 12W |
| Light Source | LED |
| Item Type | Travertine |
| Body Material | Oakwood |
| Voltage | 90-260V |
| Bulb base | G9 |
| Item Type | Pendant Lights |
| Is Bulbs Included | Yes |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 Years |
Got a further question? Message Us!
Original: $450.00
-65%$450.00
$157.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant cement chandelier with modern flair.
The Travertine Lights are a beautiful addition to any home, adding an elegant and modern touch. Made from cement, this chandelier has a unique, industrial-inspired look that stands out. The hanging light design brings a sense of style and creates a cozy, welcoming atmosphere in your living room. Its versatile style fits well with many home décor themes, whether modern, rustic, or eclectic.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Creates a warm, inviting atmosphere.
- Black cord, Warm light
- Made from durable cement material.
- Adds sophistication to any space.
- Eye-catching focal point for homes.
- Versatile style suits different interiors.
DIMENSIONS:
- 17 x 10cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 12W |
| Light Source | LED |
| Item Type | Travertine |
| Body Material | Oakwood |
| Voltage | 90-260V |
| Bulb base | G9 |
| Item Type | Pendant Lights |
| Is Bulbs Included | Yes |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 Years |
Got a further question? Message Us!




















