



















Queen's Ring Lamp
Elegant lighting with a modern, durable design.
Brighten your home with the Queen's Ring Lamp. Made from sturdy wrought iron, it looks modern and sleek. The soft light from the acrylic shade is gentle on the eyes and fits any room style. It’s also easy to clean, thanks to its smooth surface. This lamp's simple design makes it perfect for any space.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Modern and sleek design appeal.
- Soft light from acrylic shade.
- Gentle on the eyes' comfort.
- Easy to clean smooth surface.
- Perfect for various room decors.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- 3" x 18.5" / 7.5 x 47cm
- 3" x 22.4" / 7.5 x 57cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 39-48W |
| Material | Iron & Acrylic |
| Is Bulbs Included | No |
| Item Type | ceiling lights |
| Light Source | LED Bulbs |
| Finish | Iron |
| Lighting Area | 5-10SM |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 3 Years |
| Voltage | AC 85~265V |
| Certification | CCC |
| Dimmable | Upon Request |
| Power Source | AC |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!
Original: $299.00
-65%$299.00
$104.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant lighting with a modern, durable design.
Brighten your home with the Queen's Ring Lamp. Made from sturdy wrought iron, it looks modern and sleek. The soft light from the acrylic shade is gentle on the eyes and fits any room style. It’s also easy to clean, thanks to its smooth surface. This lamp's simple design makes it perfect for any space.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Modern and sleek design appeal.
- Soft light from acrylic shade.
- Gentle on the eyes' comfort.
- Easy to clean smooth surface.
- Perfect for various room decors.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- 3" x 18.5" / 7.5 x 47cm
- 3" x 22.4" / 7.5 x 57cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 39-48W |
| Material | Iron & Acrylic |
| Is Bulbs Included | No |
| Item Type | ceiling lights |
| Light Source | LED Bulbs |
| Finish | Iron |
| Lighting Area | 5-10SM |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 3 Years |
| Voltage | AC 85~265V |
| Certification | CCC |
| Dimmable | Upon Request |
| Power Source | AC |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!























