


















Nora Ceiling Lamp
Illuminate Your Space with Elegance
Light up your world with the Nora Ceiling Lamp. Crafted with a European-inspired design, it brings sophistication to any room. Its three-color dimmable light offers versatile illumination, perfect for creating the right ambiance.
Handmade from durable acrylic and silicone, it ensures lasting quality. Ideal for bedrooms, dining rooms, and living rooms, it also shines in commercial settings like bars, cafes, offices, and hotel restaurants.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- European-inspired design for a touch of sophistication
- Durable acrylic and handmade silicone lampshade
- Versatile placement options in bedrooms, dining rooms, living rooms, and more
- Suitable for commercial spaces like bars, cafes, offices, and hotel restaurants
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Ceiling Plate Size: | 40cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Number of light sources: | > 20 |
| Installation Method: | Surface mounted |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 4000k |
| Lighting Area Coverage: | 5-10square meters |
| Light Bulb Type: | LED Light |
| Material: | Metal and Glass |
| Finish | Polishing |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 90-260V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Free Worldwide Shipping & 100% Money-Back Guarantee
Got a further question? Message Us!
Original: $249.00
-65%$249.00
$87.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate Your Space with Elegance
Light up your world with the Nora Ceiling Lamp. Crafted with a European-inspired design, it brings sophistication to any room. Its three-color dimmable light offers versatile illumination, perfect for creating the right ambiance.
Handmade from durable acrylic and silicone, it ensures lasting quality. Ideal for bedrooms, dining rooms, and living rooms, it also shines in commercial settings like bars, cafes, offices, and hotel restaurants.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- European-inspired design for a touch of sophistication
- Durable acrylic and handmade silicone lampshade
- Versatile placement options in bedrooms, dining rooms, living rooms, and more
- Suitable for commercial spaces like bars, cafes, offices, and hotel restaurants
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Ceiling Plate Size: | 40cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Number of light sources: | > 20 |
| Installation Method: | Surface mounted |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 4000k |
| Lighting Area Coverage: | 5-10square meters |
| Light Bulb Type: | LED Light |
| Material: | Metal and Glass |
| Finish | Polishing |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 90-260V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Free Worldwide Shipping & 100% Money-Back Guarantee
Got a further question? Message Us!





















