








Orb Fusion Pendant Light
Art Meets Function in Every Beam
The Orb Fusion Pendant Light is a striking blend of sleek design and practical functionality, perfect for modern interiors. With a unique combination of a transparent oval shade, LED tube, and an optical lens ball, it casts a sophisticated yet warm glow. Whether over dining tables or kitchen islands, it adds a sculptural element to your space.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Adjustable 200cm cord for flexible height
- Energy-efficient LED strip lighting
- Premium materials: metal, acrylic, and glass
- Modern yet timeless design with an optical lens ball
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | D15cm x H35cm |
| Ceiling Plate Size: | 8cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | 6 -30 Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 200cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Cord Pendant |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 6000k |
| Lighting Area Coverage: | 10-15 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Metal, Acrylic, Glass |
| Number of light sources: | 1 |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 90-260V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!



Original: $439.99
-65%$439.99
$154.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Art Meets Function in Every Beam
The Orb Fusion Pendant Light is a striking blend of sleek design and practical functionality, perfect for modern interiors. With a unique combination of a transparent oval shade, LED tube, and an optical lens ball, it casts a sophisticated yet warm glow. Whether over dining tables or kitchen islands, it adds a sculptural element to your space.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Adjustable 200cm cord for flexible height
- Energy-efficient LED strip lighting
- Premium materials: metal, acrylic, and glass
- Modern yet timeless design with an optical lens ball
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | D15cm x H35cm |
| Ceiling Plate Size: | 8cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | 6 -30 Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 200cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Cord Pendant |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 6000k |
| Lighting Area Coverage: | 10-15 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Metal, Acrylic, Glass |
| Number of light sources: | 1 |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 90-260V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!


























