















Modern Gold Ring Pendant Light
Enhance your space with Modern Elegance
Brighten your space with style and comfort! Give your living area a fresh look with our Modern Gold Ring Pendant Light. This stylish light adds a touch of elegance and warmth to any room. Its soft, even lighting creates a cozy and welcoming atmosphere for you and your guests. Installing this pendant light is simple and quick. Once the crystal chandelier is up, you'll see it was worth the effort. The modern ring design and secure installation method make it a perfect fit for any space.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Elegant modern gold ring design.
- Soft, even, and cozy lighting.
- Quick and easy installation process.
- Warm ambiance for any room.
- Secure and adjustable setup method.
DIMENSIONS:
- 9.4" x 18.8"/ 24 x 48cm
SPECIFICATIONS:
| Technics | Painted |
| Finish | Iron |
| Base Type | Wedge |
| Switch Type | Switch Control |
| Chain Length | 100cm |
| Installation | Pipe Erected |
| Lighting Area | 5-10SM |
| Material | Metal |
| Wattage | 44Watts |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 Years |
Got a further question? Message Us!
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enhance your space with Modern Elegance
Brighten your space with style and comfort! Give your living area a fresh look with our Modern Gold Ring Pendant Light. This stylish light adds a touch of elegance and warmth to any room. Its soft, even lighting creates a cozy and welcoming atmosphere for you and your guests. Installing this pendant light is simple and quick. Once the crystal chandelier is up, you'll see it was worth the effort. The modern ring design and secure installation method make it a perfect fit for any space.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Elegant modern gold ring design.
- Soft, even, and cozy lighting.
- Quick and easy installation process.
- Warm ambiance for any room.
- Secure and adjustable setup method.
DIMENSIONS:
- 9.4" x 18.8"/ 24 x 48cm
SPECIFICATIONS:
| Technics | Painted |
| Finish | Iron |
| Base Type | Wedge |
| Switch Type | Switch Control |
| Chain Length | 100cm |
| Installation | Pipe Erected |
| Lighting Area | 5-10SM |
| Material | Metal |
| Wattage | 44Watts |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 Years |
Got a further question? Message Us!





















