












































Jules Modern Pendant
Elegant Illumination for Your Home
Brighten up your space with the Jules Modern Pendant. This Crystal Candle Chandelier adds elegance and charm to any room. Its sleek design fits well with modern or traditional decor. Whether it's on or off, it brings a warm, inviting glow and looks stunning as a decorative piece. Perfect for transforming your home into a stylish retreat, this pendant light combines functionality with refined style. Illuminate your living space with the Jules Modern Pendant and enjoy its timeless beauty every day.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Warm, inviting glow when lit.
- Stunning even when turned off.
- Adds elegance and charm to any room.
- Sleek Crystal Candle Chandelier design.
- Fits modern and traditional decor styles.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- 9 Heads - 15.7" x 118.1" / 40 x 300cm
- 15 Heads - 19.6" x 118.1" / 50 x 300cm
- 20 Heads - 19.6" x 157.4" / 50 x 400cm
- 25 Heads - 19.6" x 157.4" / 50 x 400cm
Length of each pendant head: 52cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 30W-75W |
| Installation | Cord Pendant |
| Lighting Area | 15-30 SM |
| Item Type | Pendant Lights |
| Material | Aluminum+Acrylic |
| Style | Modern |
| Technics | Painted |
| Light Source | LED Bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!
Original: $1,150.00
-65%$1,150.00
$402.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant Illumination for Your Home
Brighten up your space with the Jules Modern Pendant. This Crystal Candle Chandelier adds elegance and charm to any room. Its sleek design fits well with modern or traditional decor. Whether it's on or off, it brings a warm, inviting glow and looks stunning as a decorative piece. Perfect for transforming your home into a stylish retreat, this pendant light combines functionality with refined style. Illuminate your living space with the Jules Modern Pendant and enjoy its timeless beauty every day.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Warm, inviting glow when lit.
- Stunning even when turned off.
- Adds elegance and charm to any room.
- Sleek Crystal Candle Chandelier design.
- Fits modern and traditional decor styles.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- 9 Heads - 15.7" x 118.1" / 40 x 300cm
- 15 Heads - 19.6" x 118.1" / 50 x 300cm
- 20 Heads - 19.6" x 157.4" / 50 x 400cm
- 25 Heads - 19.6" x 157.4" / 50 x 400cm
Length of each pendant head: 52cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 30W-75W |
| Installation | Cord Pendant |
| Lighting Area | 15-30 SM |
| Item Type | Pendant Lights |
| Material | Aluminum+Acrylic |
| Style | Modern |
| Technics | Painted |
| Light Source | LED Bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!























