








Vetrana Modern Outdoor Sconce
Enjoy Weather-Resistant & High-Performance Lighting!
The Vetrana Modern Outdoor Sconce is designed to provide stylish, reliable lighting for both residential and commercial exteriors. Its waterproof and durable structure ensures a long-lasting, worry-free experience, even in challenging weather conditions. With a sleek stainless-steel body, it adds sophistication while illuminating pathways, gardens, and entryways.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features
- Waterproof with IP65 rating for reliable outdoor use
- Durable stainless steel body for rust resistance
- Long lifespan of 30,000 hours
- Energy-efficient LED light source
- Wall-mounted installation for easy setup
- Suitable for a variety of outdoor spaces
DIMENSION:
- D11cm x H 30 cm
- D11cm x H 60 cm
- D11cm x H 90 cm
SPECIFICATIONS
| Size (Height) | 30cm /60cm/90cm |
| Wattage (Lumens) | 6w-24 Watts Max |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Light source | Integrated LED |
| Installation Method: | Wall mounted |
| Emitting Light Shade: | Warm White |
| Lighting Area Coverage: | 5-10 Square Meters |
| Switch type | Turn on/Turn off/ |
| Material: | Stainless Steel |
| IP Rating: | IP65 Waterproof |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | AC 110-240V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Bulbs Included | Yes |
| Dimmable: | Yes, Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!
Original: $145.00
-65%$145.00
$50.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enjoy Weather-Resistant & High-Performance Lighting!
The Vetrana Modern Outdoor Sconce is designed to provide stylish, reliable lighting for both residential and commercial exteriors. Its waterproof and durable structure ensures a long-lasting, worry-free experience, even in challenging weather conditions. With a sleek stainless-steel body, it adds sophistication while illuminating pathways, gardens, and entryways.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features
- Waterproof with IP65 rating for reliable outdoor use
- Durable stainless steel body for rust resistance
- Long lifespan of 30,000 hours
- Energy-efficient LED light source
- Wall-mounted installation for easy setup
- Suitable for a variety of outdoor spaces
DIMENSION:
- D11cm x H 30 cm
- D11cm x H 60 cm
- D11cm x H 90 cm
SPECIFICATIONS
| Size (Height) | 30cm /60cm/90cm |
| Wattage (Lumens) | 6w-24 Watts Max |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Light source | Integrated LED |
| Installation Method: | Wall mounted |
| Emitting Light Shade: | Warm White |
| Lighting Area Coverage: | 5-10 Square Meters |
| Switch type | Turn on/Turn off/ |
| Material: | Stainless Steel |
| IP Rating: | IP65 Waterproof |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | AC 110-240V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Bulbs Included | Yes |
| Dimmable: | Yes, Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!




















