























Rodela Crystal Chandelier
The Rodela Crystal Chandelier is designed to bring both beauty and functionality to your home. With its stunning crystal design, it casts a beautiful glow, solving the problem of dimly lit rooms. Ideal for large living areas or dining rooms, it enhances your space with its elegant yet practical lighting. The chandelier’s light distribution ensures your room stays well-lit while creating a cozy, welcoming atmosphere.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Soft, bright illumination for large spaces
- Stunning crystal design adds elegance
- Adjustable height for customized placement
- Easy installation with minimal tools
- Energy-efficient LED lighting
- Long-lasting, durable construction
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Chain Length: | 120cm ( Customisable and Adjustable) |
| Ceiling Plate Size: | 13cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | 40 Watts Max Per Bulb |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Installation Method: | Semiflush Mount |
| Lighting Area Coverage: | 15-30square meters |
| Bulb Base: | E14 |
| Material: | Iron & Crystal |
| Switch | Switch Control, Remote Control |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 110-120 (US) 220-240 (EU) |
| Dimmable: | Yes, Remote Control |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Free Worldwide Shipping & 100% Money-Back Guarantee
Got a further question? Message Us!
Original: $2,585.00
-65%$2,585.00
$904.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Rodela Crystal Chandelier is designed to bring both beauty and functionality to your home. With its stunning crystal design, it casts a beautiful glow, solving the problem of dimly lit rooms. Ideal for large living areas or dining rooms, it enhances your space with its elegant yet practical lighting. The chandelier’s light distribution ensures your room stays well-lit while creating a cozy, welcoming atmosphere.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Soft, bright illumination for large spaces
- Stunning crystal design adds elegance
- Adjustable height for customized placement
- Easy installation with minimal tools
- Energy-efficient LED lighting
- Long-lasting, durable construction
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Chain Length: | 120cm ( Customisable and Adjustable) |
| Ceiling Plate Size: | 13cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | 40 Watts Max Per Bulb |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Installation Method: | Semiflush Mount |
| Lighting Area Coverage: | 15-30square meters |
| Bulb Base: | E14 |
| Material: | Iron & Crystal |
| Switch | Switch Control, Remote Control |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 110-120 (US) 220-240 (EU) |
| Dimmable: | Yes, Remote Control |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Free Worldwide Shipping & 100% Money-Back Guarantee
Got a further question? Message Us!









