




















Henry Glass Pendants
Timeless Elegance Meets Modern Design Beautifully.
Transform your space with our elegant pendant chandelier. Crafted from handblown glass, it blends contemporary design with classic sophistication. Perfect for any room, it adds warmth and style effortlessly. Elevate your decor with this stunning lighting solution today.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Handblown glass for timeless elegance.
- Contemporary yet classic design appeal.
- Perfect for enhancing any interior space.
- Creates warm, inviting ambiance effortlessly.
- Crafted with high-quality, durable materials.
DIMENSIONS:
- 11.8" x 13" / 30 x 33cm
SPECIFICATIONS:
| Chain length | 150cm |
| Base Type | E27 |
| Wattage | 20watts |
| Item Type | Pendant Lights |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Material | Iron |
| Lighting Area | 5-10SM |
| Light Source | LED bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
Got any further questions? Message Us!
Original: $459.00
-65%$459.00
$160.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Timeless Elegance Meets Modern Design Beautifully.
Transform your space with our elegant pendant chandelier. Crafted from handblown glass, it blends contemporary design with classic sophistication. Perfect for any room, it adds warmth and style effortlessly. Elevate your decor with this stunning lighting solution today.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Handblown glass for timeless elegance.
- Contemporary yet classic design appeal.
- Perfect for enhancing any interior space.
- Creates warm, inviting ambiance effortlessly.
- Crafted with high-quality, durable materials.
DIMENSIONS:
- 11.8" x 13" / 30 x 33cm
SPECIFICATIONS:
| Chain length | 150cm |
| Base Type | E27 |
| Wattage | 20watts |
| Item Type | Pendant Lights |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Material | Iron |
| Lighting Area | 5-10SM |
| Light Source | LED bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
Got any further questions? Message Us!





















