

































Elvi Crystal Pendants
Illuminate Your Space with Crystal Charm
Our Elvis Lamps are a beautiful addition to any space. They were carefully made by skilled artisans from Europe. The Addison lamp, in particular, is perfect for adding a touch of vintage Nordic style to your home, garden, bar, or restaurant. It gives off a warm and inviting light that creates a cozy atmosphere. With its unique design and craftsmanship, this lamp is sure to be a focal point in any room.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Adds a modern style to any space
- Handcrafted by European artisans.
- Creates warm, inviting atmosphere.
- Unique design and craftsmanship.
- Ideal for home, garden, bar, restaurant.
DIMENSIONS:
- Single: 3.7" x 3.1" / 9.5cm x 8cm
- 3 Lights Circle: 3.3" x 2.7" / 8.5 x 7cm
- 7 Heads Chandelier: 3.3" x 2.7" / 8.5 x 7cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 5W |
| Chain length | 100cm (Customisable) |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Base Type | G9 |
| Finish | iron |
| Material | CRYSTAL |
| Color | golden |
| Lighting Area | 10-15square meters |
| Light Source | LED Bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
Got a further question? Message Us!
Original: $479.00
-65%$479.00
$167.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate Your Space with Crystal Charm
Our Elvis Lamps are a beautiful addition to any space. They were carefully made by skilled artisans from Europe. The Addison lamp, in particular, is perfect for adding a touch of vintage Nordic style to your home, garden, bar, or restaurant. It gives off a warm and inviting light that creates a cozy atmosphere. With its unique design and craftsmanship, this lamp is sure to be a focal point in any room.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Adds a modern style to any space
- Handcrafted by European artisans.
- Creates warm, inviting atmosphere.
- Unique design and craftsmanship.
- Ideal for home, garden, bar, restaurant.
DIMENSIONS:
- Single: 3.7" x 3.1" / 9.5cm x 8cm
- 3 Lights Circle: 3.3" x 2.7" / 8.5 x 7cm
- 7 Heads Chandelier: 3.3" x 2.7" / 8.5 x 7cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 5W |
| Chain length | 100cm (Customisable) |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Base Type | G9 |
| Finish | iron |
| Material | CRYSTAL |
| Color | golden |
| Lighting Area | 10-15square meters |
| Light Source | LED Bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
Got a further question? Message Us!

















