



Freya Farmhouse Candle Chandelier
Rustic Elegance, Modern Charm, Timeless Glow
Illuminate your space with the Freya Farmhouse Candle Chandelier. Crafted with iron in a black metal finish, this chandelier adds a touch of industrial style to any room. Its anti-oxidant, non-fading features ensure it stays looking new for years. Easy to clean and simple in design, the Freya Chandelier brings both elegance and functionality to your dining area.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Ciron black metal finish
- Anti-oxidant and non-fading
- Easy to clean
- Industrial style for various spaces
- Includes combination connectors and instructions
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Ceiling Plate Size: | 4.7" Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 31.5"Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Flush Mount |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 4000k |
| Lighting Area Coverage: | 15-30 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Stainless steel and K9 Crystals |
| Switch Type: | Push Button Switch |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 90-240V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!










Original: $627.00
-65%$627.00
$219.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rustic Elegance, Modern Charm, Timeless Glow
Illuminate your space with the Freya Farmhouse Candle Chandelier. Crafted with iron in a black metal finish, this chandelier adds a touch of industrial style to any room. Its anti-oxidant, non-fading features ensure it stays looking new for years. Easy to clean and simple in design, the Freya Chandelier brings both elegance and functionality to your dining area.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Ciron black metal finish
- Anti-oxidant and non-fading
- Easy to clean
- Industrial style for various spaces
- Includes combination connectors and instructions
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Ceiling Plate Size: | 4.7" Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 31.5"Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Flush Mount |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 4000k |
| Lighting Area Coverage: | 15-30 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Stainless steel and K9 Crystals |
| Switch Type: | Push Button Switch |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 90-240V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!

































