





FLOWER Pendant Light
Unique Floral-Inspired Pendant Light
This Nordic-inspired LED chandelier is designed to make an impact in any room. Its intricate, flower-like acrylic design brings a soft yet modern aesthetic, perfect for living rooms, dining areas, or hotel spaces. With a built-in LED light source, it provides bright yet warm illumination that enhances the ambiance of any setting.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features
- Unique floral-inspired acrylic design
- Built-in LED with tricolor dimmable light
- Voltage range: 90-260V for universal compatibility
- Ideal for living rooms, dining areas, and bedrooms
- Lightweight and durable acrylic construction
- Energy-efficient LED technology
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | D50cm and D60cm |
| Ceiling Plate Size: |
12cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 150cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Cord Pendant |
| Lighting Area Coverage: | 5-10 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Bulbs |
| Material: | Metal, Acrylic |
| Finish | Polished Chrome |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: |
90-220V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: |
Upon Request |
| Sloped Ceiling: |
Upon Request |
Free Worldwide Shipping & 100% Money-Back Guarantee
Got a further question? Message Us!
Original: $579.00
-65%$579.00
$202.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unique Floral-Inspired Pendant Light
This Nordic-inspired LED chandelier is designed to make an impact in any room. Its intricate, flower-like acrylic design brings a soft yet modern aesthetic, perfect for living rooms, dining areas, or hotel spaces. With a built-in LED light source, it provides bright yet warm illumination that enhances the ambiance of any setting.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features
- Unique floral-inspired acrylic design
- Built-in LED with tricolor dimmable light
- Voltage range: 90-260V for universal compatibility
- Ideal for living rooms, dining areas, and bedrooms
- Lightweight and durable acrylic construction
- Energy-efficient LED technology
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | D50cm and D60cm |
| Ceiling Plate Size: |
12cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 150cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Cord Pendant |
| Lighting Area Coverage: | 5-10 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Bulbs |
| Material: | Metal, Acrylic |
| Finish | Polished Chrome |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: |
90-220V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: |
Upon Request |
| Sloped Ceiling: |
Upon Request |
Free Worldwide Shipping & 100% Money-Back Guarantee
Got a further question? Message Us!















