






















Camden Chandelier
Stylish lighting for modern home decor.
The Camden Chandelier is a stylish addition to any room. It gives off a soft light that you can adjust to either White or Warm tones, creating the right mood for any occasion. The dimmable feature makes it easy on the eyes and perfect for any setting. Its modern design fits well with different decor styles, making your home feel more welcoming and cozy.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Soft and eye-friendly illumination quality.
- Effortlessly integrates into your home.
- Adjustable light in White or Warm.
- Radiant glow enhances the room's atmosphere.
- Easy installation with included instructions.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- 6.2" x 15.7" / 16 x 40cm
- 7.8" x 23.6" / 20 x 60cm
- 7.8" x 31.4" / 20 x 80cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 30-68W |
| Installation Type | Surface mounted |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Item Type | ceiling lights |
| Material | Crystal |
| Light Source | LED Bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 3 Years |
| Voltage | AC 85~265V |
| Certification | CCC |
| Dimmable | Upon Request |
| Power Source | AC |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!
Original: $699.00
-65%$699.00
$244.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stylish lighting for modern home decor.
The Camden Chandelier is a stylish addition to any room. It gives off a soft light that you can adjust to either White or Warm tones, creating the right mood for any occasion. The dimmable feature makes it easy on the eyes and perfect for any setting. Its modern design fits well with different decor styles, making your home feel more welcoming and cozy.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Soft and eye-friendly illumination quality.
- Effortlessly integrates into your home.
- Adjustable light in White or Warm.
- Radiant glow enhances the room's atmosphere.
- Easy installation with included instructions.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- 6.2" x 15.7" / 16 x 40cm
- 7.8" x 23.6" / 20 x 60cm
- 7.8" x 31.4" / 20 x 80cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 30-68W |
| Installation Type | Surface mounted |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Item Type | ceiling lights |
| Material | Crystal |
| Light Source | LED Bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 3 Years |
| Voltage | AC 85~265V |
| Certification | CCC |
| Dimmable | Upon Request |
| Power Source | AC |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!























