





Archie Circular Chandelier
lluminate Your Space | Modern Elegance | Versatile Lighting
The Archie Circular Chandelier is a versatile lighting solution, perfect for entryways, kitchen islands, or dining rooms. Its streamlined design and ability to be mounted on sloped ceilings make it a stylish addition to any home. Made from durable metal, it complements all interior styles effortlessly. With easy installation, including all necessary mounting hardware and a 50cm adjustable chain, this fixture is both functional and aesthetically pleasing.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Streamlined metal design
- Compatible with sloped ceilings
- Includes mounting hardware
- 50cm adjustable chain
- (6) 60-watt candelabra bulbs
- Perfect for various spaces
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Ceiling Plate Size: | 13cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 50cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Chain Pendant |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 4000k |
| Lighting Area Coverage: | 15-30 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Metal |
| Number of light sources: | 6 |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 90-260V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!
Original: $1,420.99
-65%$1,420.99
$497.35Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
lluminate Your Space | Modern Elegance | Versatile Lighting
The Archie Circular Chandelier is a versatile lighting solution, perfect for entryways, kitchen islands, or dining rooms. Its streamlined design and ability to be mounted on sloped ceilings make it a stylish addition to any home. Made from durable metal, it complements all interior styles effortlessly. With easy installation, including all necessary mounting hardware and a 50cm adjustable chain, this fixture is both functional and aesthetically pleasing.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Streamlined metal design
- Compatible with sloped ceilings
- Includes mounting hardware
- 50cm adjustable chain
- (6) 60-watt candelabra bulbs
- Perfect for various spaces
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Ceiling Plate Size: | 13cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 50cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Chain Pendant |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 4000k |
| Lighting Area Coverage: | 15-30 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Metal |
| Number of light sources: | 6 |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 90-260V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!























