



















The Crystal Pendant
European-Crafted Italian Crystal Pendant
Light up your space with our stunning crystal pendant! Crafted by European experts, this Italian crystal light adds vintage Nordic charm to your home, garden, bar, or restaurant. Ideal for creating an elegant atmosphere anywhere you place it.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Handcrafted European design with Italian.
- Adds vintage Nordic charm to any space.
- Ideal for home, garden, bar, or restaurant.
- Creates an elegant and inviting atmosphere.
- Easy to install and enhance your décor.
DIMENSIONS:
- 3.1" x 5.5"/ 8 x 14cm
SPECIFICATIONS:
| Emitting Shade | 3000k,4000k |
| Cord Length | 8cm |
| Installation | Cord Mount |
| Lighting Area | 10-15SM |
| Material | Iron |
| Wattage | 30-130Watts |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 Years |
Got a further question? Message Us!
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
European-Crafted Italian Crystal Pendant
Light up your space with our stunning crystal pendant! Crafted by European experts, this Italian crystal light adds vintage Nordic charm to your home, garden, bar, or restaurant. Ideal for creating an elegant atmosphere anywhere you place it.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Handcrafted European design with Italian.
- Adds vintage Nordic charm to any space.
- Ideal for home, garden, bar, or restaurant.
- Creates an elegant and inviting atmosphere.
- Easy to install and enhance your décor.
DIMENSIONS:
- 3.1" x 5.5"/ 8 x 14cm
SPECIFICATIONS:
| Emitting Shade | 3000k,4000k |
| Cord Length | 8cm |
| Installation | Cord Mount |
| Lighting Area | 10-15SM |
| Material | Iron |
| Wattage | 30-130Watts |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 Years |
Got a further question? Message Us!





















